İstanbul Dinler ve Kültürler Mozaiği: Fener,Balat,Haliç Turu

İstanbul’un kültürler ve dinler potasında kaynaşmasını en iyi yansıtan semtleri... Yahudi, Rum, Ermeni, Müslüman ailelerin aynı sokakları - çeşmeleri - okulları paylaştığı, Sinagogların Bizans kilise duvarlarına yaslandığı sokaklarda keyifli bir gün bizleri bekliyor...

Gezimize Cibali Tütün Fabrikası (bugün Kadir Has Üniversitesi) önünde buluşarak başlıyoruz. Cibali Kapısı ve Aya kapıyı gezdikten sonra Geç Bizans Dönemi'nin ilginç binasıyla Gül Cami'ni ziyaret ediyoruz. Haliç kıyısındaki ilginç kilisesi ile gezimize devam ediyor ve Özel Maraşlı Rum İlköğretim Okulu'nu (çok az öğrencisi bulunan bu tarihi okulu) gördükten sonra yürüyüşümüze daracık Fener sokaklarında devam ediyoruz.

Kısa bir öğlen yemeği molasından sonra Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve muhteşem Aya Yorgi (Georgios) Kilisesi'ni ziyaret edip Eflak - Boğdan Prensi Dimitri Kantemir'in evini dışarıdan gördükten sonra Özel Yuvakimyon Kız Okulu'nu görüyoruz. Gezimize 700 yıldır hizmet veren tek kilise olan Maria Muhliotissa yani Moğolların Meryemi Kilisesi'ni ziyaret ile devam ediyoruz. Haliç manzarasının en belirgin binalarından biri olan Kırmızı Mektep yada Fener Rum Erkek Lisesi 'ni dışarıdan (şansımız varsa içeriden de) ziyaret ediyoruz. Adeta kırmızı bir şatoyu andıran bu muazzam dev yapının büyüsüyle sokakları arşınlamaya devam ediyor ve dışarıdan sanki mermer bir yapıyı andıran, oysa dökme demir olan Sveti Stefan Bulgar Ortodoks Kilisesi'ne varıyoruz.

Daracık ve eski Balat sokakları arasından Yanbolu Sinagogu'na varıyoruz. Balat sokaklarında ilerlerken hemen karşımıza Musevi cemaatin en önemli ibadet yerlerinin başında gelen Ahrida Sinagogu çıkıyor. Dışarıdan yapacağımız ziyaret sonrası Surp Hreşdegabet Ermeni Kilisesi 'ne geçiyoruz. Gizemli ayazmasının dağıttığı şifalı suyu ile ünlü bu kiliseyi ziyaret ediyop suyundan birkaç yudum içtikten sonra karşımıza ilginç bir Mimar Sinan eseri çıkıyor. Ferruh Kethüda Camii'ni dışarıdan ziyaret edip kısa bir mola verdikten sonra bir Ayvansaray sokaklarında kısa bir yürüyüş ile gezimizi tamamlıyoruz.

 

Planlanan Gezi Tarihleri

Bu gezi genellikle Pazar günleri yapılır.

 
Bir sonraki geziyi  size haber vermemiz ister misiniz ? 

KeyifKurdu etkinliklerinden, gezilerden, seminerlerden, ücretsiz atölye ve sunumlardan
haberdar olmak isterseniz lütfen (tıklayın) E-Bültenimize abone olun. 

Gezi Ücreti

Tam gün gezi: 90 TL  ( tüm gün yürüyüş turu )

Tam gün gezi: 90 TL* (Müze Kart'ı olan katılımcılar için, herşey dahil)
Tüm girişler + öğle yemeği dahil

İndirimler:

0 - 6 yaş arası katılımcılar: 20 TL
7 - 16 yaş arası katılımcılar: 45 TL 
Üniversite öğrencileri: 60 TL**

*   Müze kartı olmayan katılımcılar Tüm Türkiye'de, Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş sağlayan "Müze Kart" alabilirler. detaylı bilgi için http://www.muzekart.com/tr/museum-pass

**  "Öğrenci Müze Kart" almak kaydı ile

Buluşma Yeri ve Saati:

Haliç - Kadir Has Üniversitesi önü, saat 09:00

 

*** ÖNEMLİ NOTLAR ***

 • Kültür turlarımız en az 12, en çok 30 katılımcı ile gerçekleştirilir.
 • Gezi ücretine uzman rehberlik hizmetleri; tüm müze veya ören yeri giriş ücretleri; dinsel yapılar ve özel mekanlara ödenen bağışlar; set menü veya "yemek çantası" olarak öğle yemeği; araç ile ulaşım (gereken programlarda) dahildir.
 • Kişisel harcamalar, içecekler, belirtilmeyen diğer harcamalar ücrete dahil değildir.
 • Program akışı, "hava, yol, doğa şartları veya zamanlamaya göre" rehber tarafından değiştirilebilir. 


Önemli Notlar :

 • Bu programda yürüyerek bir gezi yapacağız. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.
 • Rahat ve sportif bir yürüyüş ayakkabısı giyin.
 • Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/ kazak, şapka, güneş gözlüğü, şemsiye - yağmurluk, şal vb.)
 • İnceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz). Gerekiyorsa yedek giyim, çorap ve ayakkabı alın...
 • Küçük bir sırt çantası hazırlayın (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı)
 • Yanınıza, su ve enerji verici yiyecekler almanızda yarar var.
 • Varsa ilaçlarınız, fotoğraf - film için gerekli araç gereç, şarj aletlerinizi unutmayınız.
Bu kategoriden diğerleri (önceki-sonraki makaleler): « Boğaz ve Yalılar Gezisi - Erguvan Vakti Topkapı Sarayı'nda Yaşam »
Yorum eklemek için giriş yapın

E-Bülten Aboneliği

ÜYE GİRİŞİ

Güncel Etkinlikler

Etkinlik yok

res severa verum gaudium

KeyifKurdu @ INSTAGRAM

kk ig screenshot web mid 03 20