Pazartesi, 06 Temmuz 2015 23:46

Diyarbakır UNESCO Dünya Mirası Listesinde

 

Almanya’da dün yapılan Dünya Mirası Komitesi 39. dönem toplantısı’nda “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri” UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı.

 

Diyarbakır kalesi 5.700 metre uzunluğunda, 10-12 metre yüksekliğinde ve ortalama 5 mt genişliğinde 4 yöne açılan ana kapıları ve 82 adet burcu ile dünyanın en eski ve en iyi korunmuş surlarından biridir. Burçlar, üzerindeki onlarca farklı medeniyete ait görkemli kabartmalar ve kitabeleri ile muhteşem bir açık hava müzesidir.

 diyarbakir surlari lo

 

Surların hemen dışında başlayan ve Dicle nehri boyunca uzanan Hevsel Bahçeleri ise özgün işlevini binlerce yıldır koruyan 700 hektarlık görkemli bir doğal alandır.

Mezopotamya’nın muhtemelen en eski tahıl ambarı olan, 180’den fazla kuş türünün yanı sıra susamuru, tilki, sansar, sincap ve kirpi gibi birçok memeliye barınma imkanı sunan, efsanelere ve türkülere konu olan Hevsel Bahçeleri, artık kültür varlıklarını baraj sularına gömmekte inat eden zihniyetin tahribatından, ölçüsüzce şehirleşmeden, TOKIleşmeden, HES istilasından korunmuş olacak. Cennet Bahçesi Hevsel ile ilgili güzel bir yazıyı Atlas Dergisi'nin 2014 Mayıs sayısında okuyabilirsiniz.

 

diyarbakir hevsel bahceleri 800x lo

 

Yorum eklemek için giriş yapın

E-Bülten Aboneliği

ÜYE GİRİŞİ

Güncel Etkinlikler

Etkinlik yok

res severa verum gaudium

KeyifKurdu @ INSTAGRAM

kk instagram screenshot web mid 190513