Lilith'in Kızları - Seminerler Dizisi

Lilith'in Kızları : Özgür, Üretken, Boyun Eğmemiş KADINLAR

Tutkulu kadınlar, isyankar kadınlar, lider - ikon kadınlar, cadılar, femme fatale’ler üzerine çok keyifli hikayeler

Jung’a göre, insan ruhu içinde doğuştan gelen tinsel bir öge ile bütün insanlar metafizik olarak birbirine bağlıdır. Bu metafizik ilişki din, inanç, tinsellik ve daha büyük bir güce inanış olarak ortak çağrışımlar yaratır. Bu da mithlerde ve dinlerde görülen karakterler üzerinden arketipler oluşturur. 

Uysal ve itaatkâr Havva yerine dik kafalı ve özgür Lilith arketipini kendisiyle özdeşleştiren, kendine saygısı olan, bağımsız birey olmayı önemseyen, ağır bedeller ödeme pahasına bildikleri gibi, kendi yollarında yürümekten vaz geçmemiş kadınların hayatları ve eserleri...

Bu online seminer ( webiner ) dizisinde, tarih boyunca erkeklerin korkulu rüyası olan bu cazip kadın figürünü yansıtan karakterlerin - arketiplerin izini süreceğiz:

Profesyonel rehber, gazeteci Ülkü Sevener ile tarihsel platformda kadın karakterlerin öykülerini;

Sosyolog, Akademisyen ve Dramaturg Selen Korad Birkiye ile tiyatro, edebiyat ve sanatta Lilith ile özdeşleşen kurgu karakterlerin öykülerini anlatacağız.

 

Lilith, Frida Kahlo, Kali, Fahrelnisa Zeyd, Hekate, Kleopatra, Medea, Camille Claudel, Leydi Macbeth, Gertrude Bell, Sarah Bernhardt, Kraliçe Ymma, Lou Andreas Salome, Carmen, Celile Hikmet, Anna Karenina, Eva Peron, Antigone, Latife Hanım, Eleanor Roosevelt, Ümmü Gülsüm gibi eşsiz karakterlerin yaşam hikayelerini mercek altına alacağız.

 

Lilith'in Kızları - Seminerlerinde BU AY

 

 

Kleopatra

 Katılım şartları ve ön kayıt için tıklayın...

Kleopatra

  Ülkü Sevener

12 mart 2021 Cuma  | Saat : 20:00 - 22:30

İmparatorları dize getiren kadın...

Kökeni Makedonyalı Büyük İskender’e dayanan Mısır’ın son Helenistik kraliçesi

Antik yazarlar Cleopatra'nın hem fiziksel özelliklerini hem de zekasını ve çekiciliğini eşit şekilde övmüşler... Kadınların en temel görevinin erkeğin yanında sessizce durmak olduğun bir çağda, Romalı erkeklerin aklını başından alan, beğendiği erkekleri erdemli eşlerinden boşatıp kendine eş yapan Kleopatra gerçekte nasıl bir kadındı ?

Mısır’ın son kraliçesi, İskenderiye ekolünün mirasçısı “gerçek” Kleopatra’nın kimliğini irdeleyip, hırslarının, tutkularının, zayıflıklarının izini süreceğiz.

Kısa hayatı boyunca ismi, 3 büyük Romalı erkekle anıldı.Julius Sezar’a ihtiyaç duydu, Marcus Antonius’a aşık oldu, geleceğin Roma İmparatoru olacak Octavius’a ise teslim olmaktansa ebediyete kendi bildiği yoldan gitmeyi seçti...

Hayatı romanlara, oyunlara, filmlere,sanat eserlerine konu olan bu güçlü kadını

 

 

Füruğ Ferruhzad

 Katılım şartları ve ön kayıt için tıklayın...

Füruğ Ferruhzad

  Ülkü Sevener

26 Mart 2021 Cuma  | Saat : 20:00 - 22:30

Sadece İranlı kadınların değil tüm doğulu kadınların sesi...

Füruğ, kendilerini doğuran kadınların dillerini kesen erkeklerin topraklarında doğmuş olan, 20. yüzyıl İran şiirinin en parlak güneşi....

Kadim Fars edebiyatının, şiirin, zarafetin ülkesi İran’da 1934’te Rıza Şah döneminde doğan Füruğ'un çocukluğuna, evli kadın kimliğinde kendisinden beklenen, empoze edilen kadınlık modelinden çıkışına, şiirleriyle dile gelişine kulak vereceğiz.

Füruğ Ferruhzad sadece İranlı değil tüm doğulu kadınların sesi, çığlığı olabilmek için şair olmasının, kendi benliği ile varolmasının, kadın olmasının zorluklarını, ödediği bedelleri öğreneceğiz.

Kısacık hayatına şairliğin yanı sıra sığdırdığı ödüllü yönetmenlik, oyunculuk yıllarını da mercek altına alacağız. İnsan olma mücadelesi vermiş Ferruhzad‘ın şiirinin izinde bir doğulu Lilith kızının sesinin, şiirinin peşinden gideceğiz..

Geçmiş Webiner Konuları

 

ulku fahrelnisa web 400

 

 Fahrelnisa Zeyd  |  19 Şubat

 Ülkü Sevener

19 Şubat 2021 Cuma  | Saat : 20:00 - 22:30

Sanay-i Nefise Mektebi'nin ilk kadın öğrencilerinden olan, ilginç ailesi, özgün karakteri ve kendine has sanat tarzı ile Fahrelnisa Zeyd'in hayatı ve eserleri...

 

 

 

Selen KB Hekate , Lilith

Katılım şartları ve ön kayıt için tıklayın...

Kali, Hekate ve Lilith

  Selen Korad Birkiye

12 Şubat 2021 Cuma  | Saat : 20:00 - 22:30

İnsanlık tarihi boyunca düşünce biçimimizi şekillendiren en ilginç arketipler arasında olan ve kadınların kollektif bilinçaltına işlenmiş, mitolojik dünyadan hayatımıza yansıyan 3 dişi karakteri inceliyoruz. Bu kadınların yaşamımızdaki izdüşümleri üzerine konuşacağız.

Önce, Hint mitolojisinde yıkıcı gücüyle kötü bir şöhret edinen Kali’ye odaklanıp, mitler, metinler ve sanatsal yaratımlar içinde  izini süreceğiz.

Ardından, Antik Yunan'ın çılgınlıkla, geceyle ve büyüyle ödeşleştirdiği Ay'ın karanlık yüzü Hekate’yi inceleyip günümüz dünyasına yansımalarını keşfedeceğiz.

Son olarak, Yahudi geleneğinde ve Talmut’ta adı Adem’in ilk eşi olarak geçen, tarihin en ikircikli arketiplerinden olan Lilith’in hikayesini konuşacağız.

Erkeklerin korkulu rüyası olan bu güçlü ve bağımsız kadın arketiplerinin günümüz algısındaki yerlerini tartışacağız.

 

 

 

Ülkü S - Frida Kahlo

Katılım şartları ve ön kayıt için tıklayın...

Frida Kahlo

  Ülkü Sevener

29 Ocak 2021 Cuma  | Saat : 20:00 - 22:30

Meksika’nın -tartışmasız- en çok bilinen kadını...

Aztek atalarının taptığı ateş tanrısının ve Meksika halk devriminin sembol kızı, rengarenk Frida Kahloyu mercek altına alacağız. Özgür ruhlu Frida’nın hayatını, eserlerini 20. yüzyılın ikonik ressamının arkasındaki kadını konuşacağız.

Meksika halk devrimi tarihini, kendine doğum tarihi seçecek kadar devrime inanan bir kadını...

Korkunç bir kazayla hayatı alt üst olsa da yaşama hırsından, sevmekten, gülmekten, küfür etmekten hiç vaz geçmeyecek bir kadını...

Bağlı kaldığı yatakta kendini ve duygularını renklere, tuvallere dökerek acının, mutluluğun ve yaşam tutkusunu resmeden ve başka bir bakışla tarihini yazan Frida Kahlo’yu birlikte keşfedeceğiz..

Meksika'nın yerli kültürlerinden esinlenen ve atalarından kalan anlatım biçimini kendi sanatına ve özgün tarzına aktaran Frida’nın sanatla olan bağının izlerini süreceğiz...

selen cadilar 1blm web 400

 

 Cadılar 1. bölüm  |  26 Şubat

 Selen Korad Birkiye

26 Şubat 2021 Cuma  | Saat : 20:00 - 22:30

Lilith’in kızları arasında en kötü şöhretliler arasında olan cadıları irdeliyoruz. Euripides’in Medea’sını, Shakespeare’in Macbeth’ini yoldan çıkartan cadıların, büyücülerin izlerini edebiyatta ve sanatta arayacağız

 

Katılım şartları ve ön kayıt için tıklayın...

 

Seminer Hocaları

Lilith'in Kızları webiner serisini sunan hocalardan profesyonel rehber, gazeteci Ülkü Sevener, tarihsel platformda kadın karakterlerin öykülerini;

Sosyolog, Akademisyen ve Dramaturg Selen Korad Birkiye, tiyatro, edebiyat ve sanatta Lilith ile özdeşleşen kurgu karakterlerin öykülerini zengin görseller eşliğinde anlatacak.

Ülkü Sevener

ulku foto web 300

1966 Burdur doğumlu. Galatasaray lisesi eğitiminden sonra, Ankara Üniversitesi S.B.F Basın yayın yüksek okulu Radyo- Televizyon bölümünde okudu.

1989 yılı itibariyle profesyonel olarak rehberliğe başladı. Fransızca konuşan ülkelerin gezginleriyle Anadolu’da; Türk gezginler ile Avrupa, Ortadoğu ve Latin Amerika ülkelerinde rehberlik yapıyor.

Körfez krizi döneminde Fransız basın ajansında kısa süreli gazetecilik yaptı. Sanat’a, Arkeoloji’ye, Tarih’e özel merakı var. Sanatın her alanına ilgi duyan, öğrenmeyi ve paylaşmayı ilke edinmiş gezdirmediğinde gezen aktif rehber.

Selen Korad Birkiye

Selen KB Hekate , Lilith

Müzmin Ankaralı, mecburen İstanbullu olan Birkiye ODTÜ Sosyoloji bölümlerinde lisans ve yüksek lisansını bitirdi. Ankara Üniversitesi DTCF’de konuk öğrenci olarak iki yıl boyunca tiyatro kuramı ve dramatik yazarlık derslerine devam etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde pedagoji formasyonu, Ankara Üniversitesi Kültür ve Sanat Bilimleri Eğitimi’nde doktorasını tamamladı. 2013’de sahne sanatları alanında docent oldu.

1990’dan itibaren Devlet Tiyatroları’nda Basın ve Halkla İlişkiler koordinatörü olarak 10 yıl çalıştıktan sonra dramaturg olarak meslek yaşamına devam etti. MGSÜ ve İstanbul Aydın Üniversitesi başta olmak üzere yarı zamanlı akademisyenlik yapmaktadır. Ayrıca 1995 yılından beri yaratıcı drama lideridir. Sanat Terapisi ile ilgilenmektedir. Basılmış iki kitabı vardır.


Moderatör

Mansur Karakoç   

mansur foto web 400

1963 yılında Ankara’da doğdu. ODTÜ Fen Bilimleri Matematik bölümünden sonra, A.Ü. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

1985'den beri İngilizce ve İtalyanca profesyonel rehber olarak çalışan Karakoç, Anadolu’nun her köşesinde rehberlik yaparken, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Hindistan, İran, Mısır, Fas gibi farklı coğrafyalarda Türk gezginleri için gastro-kültürel geziler düzenliyor.

1994-97 yılları arasında Açık Radyo’da ve 2004-06 yıllarında TRT’de radyo programları yaptı; birçok mecrada farklı konularda özgün yazı, derleme ve çevirileri yayınlandı.

Mutfak tarihi ve yemek kültürü üzerine araştırmalar yapmakta olan Karakoç, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.

 

Webiner / Seminer Katılım Şartları

 

Rezervasyon için ilgili seminerin kayıt sayfasındaki formun doldurulmuş olması gerekmektedir.

 1. Ön rezervasyon formunu gönderdiğinizde, seçtiğiniz webiner için sadece ÖN KAYIT yapılmış olacaktır.

 2. Size, kaydınızın alındığını teyid eden ve Banka ödeme bilgisi içeren bir E posta gelecektir.
  ( Lütfen SPAM kutusunu kontrol edin, bazen istenmeyen Epostalar bölümüne düşebiliyor maillerimiz. )
 3. Kesin kayıt için ödeme yapmış olmanız gerekmektedir.
 4. Ödeme yaptığınız zaman e posta veya WhatsApp mesajı ( 0533 4313060 ) ile bize bilgi vermenizi rica ederiz.
 5. Seminer günü - birkaç saat öncesinde - size ZOOM davet linki göndereceğiz.
  Davet linki Formdaki MAIL ADRESİNİZE gönderilecektir.

 6. Lütfen Webiner saatinden 5 dk önce cihazınızı açıp linke tıklayınız. Bekleme odasında birkaç dakika beklemeniz gerekebilir.
 7. Webinerlerimizde ses veya görüntü kaydı alınması, ekran fotoğrafı çekilmesi yasaktır.

KeyifKurdu Gezi Kulübü tarafından “online” düzenlenen tüm webinerlerde kullanılan görüntülerin, görsel malzemeler ses ve görüntü kayıtlarının, yazılı içerik, her türlü bilgi ve belgenin TÜM HAKLARI SAKLIDIR.  

Webinere izleyici olarak katılmış olmanız sunum içeriğinin kaydedilmesi, kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması hakkını doğurmaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili mevzuat gereğince tüm içerik üzerinde KeyifKurdu’nun ve sunumu yapan hocanın telif hakları koruma altındadır.

 Webinerlere katılım için form doldurduğunuzda yukarıdaki şartları okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

 

 

Tüm gezi organizasyonlarımız, Türsab üyesi 6293 nolu ITFTUR Ltd. Şti. işbirliği ile yapılmaktadır.
Bu kategoriden diğerleri (önceki-sonraki makaleler): « Mevlevilik üzerine seminer ve Sema Ayini Karşılaştırmalı Dünya Tarihi »
Yorum yapmak için oturum açın

Sosyal Medya