Öğrenceli bir “Hazine Avı” gezisi daha…

Türk ve Osmanlı tarihine – kültürüne ait keşifler yaptık, hem İslamiyeti hem Türk tarihini eğlenceli ve öğretici bir oyun kurgusu içinde tanıdık. KeyifKurdu rehber/eğitmenleri eşliğinde hazırlanan HAZİNE AVI OYUNU ile bazen bulmaca çözerek, bazen yarışarak ve sürekli keşif yaparak bütün bir gün gezdik…

 

IMG 0047 low 400Gezimize, Türk İslam Eserleri Müzesi’nden başladık. Sultan Süleymanın en sevdiği dostu, veziri  ve damadı olan ancak hayatı dramatik bir şekilde son bulan İbrahim Paşa'nın yaptırdığı bu saray sivil osmanlı mimarisinin az sayıda kalan örneklerinden birisi. Gençler, maalesef -popüler kültürün bir parçası olarak- TV dizilerinden tanıdıkları bir karakterin gerçek yaşamda varolduğu yeri görünce çok şaşırdılar.

Genç gezginlerimiz ile orta Asya’dan başlayarak Türk kavimlerinin göç hikâyelerini öğrendik. Tuva Türkleri, Moğol Türkleri, Kazaklar, Azeriler, Kırgız Türkleri gibi birçok farklı alt kültürleri keşfettik.

 


 

Bu süreçte Türklerin İslamiyetle tanışmasını,Türk olan ve olmayan müslüman kavim ve devletleri hakkında bilgiler edindik.

 

 
IMG 0068 low 400
IMG 0064 low 400
 
 
 

Yetişkinlere sorsak ! cevap vermekte zorlanacakları derin konuları görüp / dokunup / anlayıp eğlenerek öğrendik.

Mesela :

- Yerleşik yaşama geçen ilk Türk devletini

- İslamiyet’i kabul eden ilk Türk boyunu

- İslamiyeti kabul eden ilk Türk devletini

tanıdık...

Büyük imparatorluklar kurmuş sultan ve hanları öğrendik.


Yine mesela aşağıdaki bayrakların hangi TÜRK DEVLETİ’ne ait olduğunu keşfettik.

( cevaplar için resimlere tıklayabilirsiniz… !!  )

 

 
Karahanli dev bayrak
Gazne dev bayrak
uygur dev bayrak
 
 
 

gokturkce alfabe

"Bengü Taşları" Orhun Yazıtları, ya da Köktürk Yazıtları denilen ve günümüzden 1400 yıl önce yapılmış olan 2 büyük taş kitabenin yazılmış olduğu ORHUN - GÖKTÜRK ALFABESİ ile tanıştık ve eğlenceli ve çok gizli bir oyun oynadık birlikte... 

 

Bilinmeyen yönleri ile Selçukluları ve Osmanlıları konuştuk. Şaşırtmacalı bulmacalar ve sorular ile Türk tarihinin çok önemli karakterleri hakkında konuştuk.

Sürpriz sorular - bilmeceler - süpriz hediyeler havada uçuşan şeyler - salonlar arasında koşuşturan çocuklar...tam bir enerji patlaması ...

img 0061 low 400
IMG 0072 low 400
 

Öğleden sonra, şehrimizdeki en önemli Osmanlı dönemi eserlerinden olan Süleymaniye Külliyesini ve çevresini keşfe çıktık. Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman ve dönemin önemli kişilerini tanıdık. Dev külliyeyi oluşturan yapıları, Sinan'ın mimari dehasını ve mühendislik yeteneklerini anlattık. İstanbul'a ve külliye binalarına yükseklerden baktık :)

 
IMG 9289 low 400
IMG 9294 low 400
 

Tarih, Coğrafya, Türkçe, Din dersleri gibi birçok derste işlenen konulara paralel bilgileri pekiştirip; yeni birçok şeyi duyularla destekleyip pratik uygulamalar ve oyunsu eğitim metodları kullanarak çocuklara aktardık.
Bu kazanımları ölçmek ve çıkan şaşırtıcı sonuçları görmekse bizler için en önemli hediye oldu.

IMG 0095 low 400

Bu kategoriden diğerleri (önceki-sonraki makaleler):
Yorum yapmak için oturum açın

Sosyal Medya

yaratici drama nedir