Fis kayası üstünde Derin Diyarbakır 2019

Bir kültür, lezzet ve edebiyat gezisi

 15-17 Kasım 2019 (3 gün 2 gece) 


ÖN REZERVASYON FORMU


Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde, dillerin - dinlerin - ırkların ve kültürlerin birbirine karıştığı; hepsini birden çevreleyen surların içinde birlikte yoğruldukları bir kente yolculuk yapıyoruz.

12.000 yıllık tarihiyle Mezopotamya tarihinin önemli kentlerinden biri olan görkem ve hüznün kenti Hasankeyf’e gezeceğiz. Ilısu Barajı Gölü altında kalacak olan bu etkileyici kenti belki de son defa görebileceğimiz için belleğimize ve kalbimize kazıyacağız.
Yok olan bir kültür hazinesi Anadolu’nun bilinen, muhtemelen buğdayın ilk defa ekildiği, çekicin icadının yapıldığı, çanak ve çömleğin en eski kullanıldığı yerleşim yerinlerinden birisi: Çayönü ve Ergani

 

diyarbakir hasankeyf 400 lo web
diyarbakir kale 400 lo web
diyarbakir kopru 400 lo web
  

Türk, Kürt, Ermeni, Süryani, Arap, Acem halklarının bazen omuz omuza halay çekip bazen de yüz yüze kavga ederek, kâh gülerek kâh ağlarak yaşadığı kadim kent.

Edebiyatımıza derin izler bırakan şair ve yazarların kenti: Sezai Karakoç’tan Ahmed Arif’e, Cahit Sıtkı Tarancı‘dan Mıgırdiç Margosyan’a kentin yaşamını, kültürünü, hoşluklarını ve acılarını anlatan dizeler eşliğinde  Diyarbakır sokakları…

“Dicleyle Fırat arasında
İpekten sedirlerinde Kur’an okunan
Açık pencerelerinden gül dolan
Güneşin beyaz köpüklerinde yanmış
Bir şehir bir eski kanatlar ülkesi.”

UNESCO Dünya mirası aday litesinde olan tarihi surlarını gezip, 4 yöne açılan dört kapısından geçeceğiz. Her biri ayrı güzellikteki burçlardan kenti seyredip İslam dünyasının 5. Harem-i Şerifi kabul edilen Ulu Cami’yi ziyaret edeceğiz.

Kentin çok kültürlü yaşamının ilginç örnekleri olan Mar Petyun Katolik Keldani Kilisesi, Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Dört Ayaklı Minare ve Nebii Cami ziyaret edeceğimiz yerler arasında…
Kentin binlerce yıllık ticaret hayatının izlerini taşıyan Deliller Hanı ve Hasan Paşa Hanı ve kadim çarşılar… Unesco listesine aday olarak sunulan yerler olan On Gözlü Köprü’yü, Dicle Nehri ve Hevsel Bahçeleri’nin doğal güzelliklerini keşfedeceğiz.

 
diyarbakir tarih 400 lo web
diyarbakir kilise 400 lo web
 

Diyarbakır’da yapacağımız bunca kültürel ziyaretin yanısıra bu geziyi unutulmaz kılacak şey kentin yemek kültürüne derin bir bakış olacak. Dicle kıyısında görkemli bir kale; köşkler, hanlar, camiler, manastırlar ve leziz, enfes, unutulmaz bir mutfak deneyimi yaşayacağız.

Ayran aşı, Lebeni, Bostana, Hıllorik gibi özgün yemeklerin hem içeriğini hem de tadını öğrenip, çeşit çeşit meftuneleri tadıp, duvaklı pilava ve “eşkili” dolmaya lezzetini veren malzemeleri yerinde tanıyıp, Diyarbakır usulü çiğ köfte ile Urfa usulü çiğ köfte arasındaki farkları öğreneceğiz. Anadolu’nun en kadim üzümlerinden Öküzgözü ve Boğazkere’nin ana vatanında, bu üzümlerden yapılan pekmezden şıraya, üzümden şaraba envai çeşit ürün ile tanışıp ve en sonunda “Burma Kadayıf” ile ağzımızı tatlandırıp unutulmaz ve leziz bir mutfak deneyimi yaşayacağız…

 
diyarbakir yemek1 400 lo web
diyarbakir yemek2 400 lo web
diyarbakir yemek3 400 lo web

 

 
 

Gezi Ücreti: 1.495 TL (2 Gece 3 Gün)
(2 kişilik odada tek kişi fiyatı) 
Tek kişilik konaklama farkı 200 TL

 Gezi Tarihi: 15-17 Kasım 2019


ÖN REZERVASYON FORMU


Fiyata Dahil Olanlar 

- 4* otellerde 2 gece konaklama (oda kahvaltı)  

- Diyarbakır'da yerel tatlarla leziz bir sabah kahvaltısı

- Özenle seçilmiş yerel lokantalarda gastronomik deneyimler:

  • 2 öğlen yemeği
  • 2 akşam yemeği

- Özel araçla ulaşım

- İptal ve Sağlık Teminatlı Yurtiçi Seyahat Sağlık Sigortası,

- KeyifKurdu rehberliği

- Özel KeyifKurdu gezi kitapçığı

 

Fiyata Dahil Olmayanlar 

- Gidiş-dönüş uçak bileti

- Yemeklerde alınan içecekler

- Müze ve ören yeri girişleri

- Diğer kişisel harcamalar.

 

Uçuş Bilgileri 

Gezimiz 15 Kasım 2019 Cuma sabahı saat 10:00'da Diyarbakır havaalanında buluşma ile başlayacak ve 17 Kasım 2019 Pazar akşamı saat 19:00'da Diyarbakı havaalanında sona erecektir. Bu plana göre İstanbul'dan her iki havaalanından uygun uçuşlar vardır. Gezi için bizim önerdiğimiz uçuş bilgileri aşağıdadır. Ayrıca THY ve Anadolu Jet'in sabah gidiş ve akşam dönüş saatlerinde uygun uçuşları mevcuttur. 

> Gidiş Uçuşu = 15/11/2019 
    Pegasus PC2380 ile; SAW (Sabiha Gökçen Havalimanı) => DIY (Diyarbakır); saat 08:00 kalkış > 09:50 varış

> Dönüş Uçuşu = 17/11/2019 
    Pegasus PC2385 ile; DIY (Diyarbakır) => SAW (Sabiha Gökçen Havalimanı); saat 21:10 kalkış > 23:05 varış

Olacak şekilde uçaklarda grup rezervasyonu yapılmıştır.

*Bu uçuşlar için 15 Ekim 2019 tarihine kadar rezervasyon yapan misafirlerimiz için 550 TL bilet bedeli uygulanacaktır.

**Bu tarihten sonra yapılacak rezervasyonlar için güncel bilet fiyatları geçerli olacaktır.

 


Tüm gezi organizasyonlarımız, Türsab üyesi 6293 nolu ITFTUR LTD.ŞTİ. işbirliği ile yapılmaktadır.
Yorum yapmak için oturum açın