İstanbul dinler ve kültürler mozaiği; Fener-Balat

 

Ön Rezervasyon Formu

İstanbul’un kültürler ve dinler potasında kaynaşmasını en iyi yansıtan semtleri.

Yahudi, Rum, Ermeni, Müslüman ailelerin aynı sokakları, çeşmeleri, okulları paylaştığı, Sinagogların Bizans kilise duvarlarına yaslandığı sokaklarda keyifli bir gün bizi bekliyor.

Dillerin ve dinlerin bu kadar iç içe yaşadığı bir başka yeryüzü mekanı bulmak çok zor aslında. Rum, Ermeni, Türk, Yahudi, Bulgar, Roman yerleşimlerinin iç içe geçtiği bu mekanlardan günümüze kalabilen o eski zenginliği yansıtabilen mimari yapıları, sokakları, evleri, hamamları,  kiliseleri, sinagogları ve camileri birlikte göreceğiz.

Gezimize Cibali Tütün Fabrikası (bugün Kadir Has Üniversitesi) önünde buluşarak başlıyoruz. Cibali Kapısı ve Aya kapıyı gezdikten sonra Geç Bizans Dönemi'nin ilginç binasıyla Gül Cami'ni ziyaret edeceğiz. Haliç kıyısındaki ilginç kilisesi ile gezimize devam ediyor ve özel Maraşlı Rum İlköğretim Okulu'nu (çok az öğrencisi bulunan bu tarihi okulu) (D = Dışarıdan) görüp yürüyüşümüze daracık Fener sokaklarında devam edeceğiz.

Kısa bir öğlen yemeği molasından sonra Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve muhteşem Aya Yorgi (Georgios) Kilisesi'ni ziyaret edip, Eflak - Boğdan Prensi Dimitri Kantemir'in evini dışarıdan gördükten sonra özel Yuvakimyon Kız Okulu'nu ziyaret edeceğiz.

 
fener balat kilise cami 400 lo web
fener balat color 400 lo web
fener balat demir kilise 400 lo web
 

700 yıldır hizmet veren tek kilise olan Maria Muhliotissa yani Moğolların Meryemi Kilisesi; Haliç manzarasının en belirgin binalarından biri olan, adeta kırmızı bir şatoyu andıran muazzam dev yapı Kırmızı Mektep (D) ya da Fener Rum Erkek Lisesi; dışarıdan sanki mermer bir yapıyı andıran, oysa dökme demir olan Sveti Stefan Bulgar Ortodoks Kilisesi de göreceğimiz yerler arasında.

 
fener balat cesme 300 lo web
fener balat mum 400 lo web
fener balat sevda 300 lo web
 
Daracık ve eski Balat sokakları arasından Yanbolu Sinagogu'na(D) varıyoruz. Balat sokaklarında ilerlerken hemen karşımıza Musevi cemaatin en önemli ibadet yerlerinin başında gelen Ahrida Sinagogu (D) çıkıyor. Dışarıdan yapacağımız ziyaret sonrası Surp Hreşdegabet Ermeni Kilisesi'ne geçeceğiz. Gizemli ayazmasının dağıttığı şifalı suyu ile ünlü bu kiliseyi ziyaret edip suyundan içtikten sonra karşımıza ilginç bir Mimar Sinan eseri çıkıyor. Ferruh Kethüda Cami'ni dışarıdan ziyaret edip kısa bir mola verdikten sonra bir Ayvansaray sokaklarında kısa bir yürüyüş ile gezimizi tamamlıyoruz.
 
fener balat renkli kilise 400 lo web
fener balat agora 400 lo web
fener balat manti 400 lo web
 

Bu gezi tam gün sürecek bir yürüyüş programıdır. Programda yer alan  bazı yapılar dışarıdan (D) görülecektir.

Mevsim koşullarını düşünerek hazırlıklı gelinmesi gerekir (polar/kazak, şapka, güneş gözlüğü, şemsiye/ yağmurluk, şal rahat ve sportif bir yürüyüş ayakkabısı vb. gibi).

Program akışı, "hava, yol, doğa şartları veya zamanlamaya göre" rehber tarafından değiştirilebilir.

 

Ön Rezervasyon Formu

 

GEZİ DETAYLARI

Gezi Ücreti 
:
 120 TL
Gezi Tarihi :
 22 Aralık 2019 Pazar
Buluşma Yeri :
 Cibali Tütün Fabrikası (Kadir Has Üniversitesi)
Saati
:   09:30-17:30
     

Ücrete dahil olan hizmetler 

  • Profesyonel KeyifKurdu rehberlik hizmeti
  • Konforlu bir gezi sunan audio kulaklık sistemi
  • Dinsel yapılar ve özel mekanlara ödenen bağışlar
  • Geziye özel kitapçık

Ücrete dahil olmayan hizmetler

  • Öğlen yemeği
  • Yemeklerde alınan içecekler
  • Kişisel harcamalar
  • Gezi yerine ulaşım ve diğer ulaşım bedelleri

Tüm gezi organizasyonlarımız, Türsab üyesi 6293 nolu ITFTUR Ltd. Şti. işbirliği ile yapılmaktadır.
Yorum yapmak için oturum açın