Pazar, 04 Aralık 2016 22:43

Dans’ın teknoloji ile buluşması : muhteşem bir sanat gösterisi

Dans’ın teknoloji ile buluşması : muhteşem bir sanat gösterisi

LEVITATION

- Sila Sveta High-Tech 3D Visual Dance Experience

 

flying in the air web lo 400uçarcasına...

Rusya’da bir televizyon kanalı için yapılan “Bolşoy Balesi” şovu için hazırlanmış çok özel bir gösteri. "Levitation" * adındaki bu gösteriyi Moskova’da bulunan “SILA SVETA” stüdyosu tasarlayıp hazırlıyor; Anna Abalikhina koreografisini yapıyor…

Viral dünyada bir anda yayılan ve videosu milyonlarca kez izlenen bu gösteri, 3 boyutlu görüntülerin özel bir projeksiyon ile yansıtıldığı bir ortamda yapılan dans performansı olarak tanımlanabilir. Mimari tasarımda sıklıkla kullanılan tekniklerle oluşturulan çizim grafikler, “üç boyutlu katı modelleme” denilen bir yöntemle sanal video haline getiriliyor. Yaratıcı tasarımda, koregraf ve teknik ekip birlikte çalışıyor, görsel grafikler dans hareketleri ile birlikte senkronize edilerek oluşturuluyor.

 

touching the whale web lo 360Balinaya dokunmak...

3D projeksiyon ile oluşturulan bu sanal ortamda dans eden dansçı sanki boşlukta - yerçekimsiz bir ortamda - havada süzülüyormuş gibi görünüyor. Sila Sveta sanat yönetmeni Arthur Kondrashenkov liderliğindeki proje ekibi, grafik ortamı ve dans hareketlerini eş zamanlı olarak tasarlarken aynı zamanda görsel etkiyi en iyi verecek kamera açılarını da oluşturuyorlar.

 

Projenin en ilginç yanı, gösterinin herhangi bir montaj – kurgu / post-prodüksiyon olmadan gerçek zamanlı kaydedilmiş olması : Dansçının performansı, üç boyutlu görüntüler ve bunlara uygun kamera hareketleri tek bir seferde kaydedilmiş…

 

 ve işte bu benzersiz performansın video’su  => Levitation *


 

Sanat Yönetmeni

: Arthur Kondrashenkov

Koreograf

: Anna Abalikhina

Yaratıcı Yapımcı

: Alexander Bize

Müzik, Ses Tasarım

: Mitya Vikhornov

Dansçı

: Juri Chulkov

 
 * Levitation = Havada durma, yükselme… ( ispritizma kuvveti ile veya rüyada havaya yükselmek )

Bu kategoriden diğerleri (önceki-sonraki makaleler): « Sinematek Yaşıyor ! film gösterimleri KeyifKurdu Evde Sanat Keyfi 2020 »
Yorum yapmak için oturum açın

Sosyal Medya