Edirne Kakava Şenlikleri Hıdırellez Gezisi

Rumeli’nde Müzik, Mey ve Dansla Buluşma: Kakava Şenlikleri

Payitaht Edirne’de Hızır ile İlyas’ı karşılamaya;

Dileklerimizi gül ağacına ve suya bırakmaya;

Baharın uyanışını müzik, dans ve Trakya lezzetleriyle kutlamaya gidiyoruz.

4-6 Mayıs 2018  |  3 gün, 2 gece Edirne gezisi

 

Ön Rezervasyon Formu

 

Zemherinin bahara dönüşü; bolluğun, umudun, bereketin gelişi ve neşesi dünyanın çeşitli coğrafyalarında topluluklar tarafından, zaman denen uzun merdivenin ilk basamaklarından beri farklı şekillerde hep kutlanagelmiş... Bu heyecanın Edirne’deki izlerinin çeşitliliği, bahar çiçeklerinin renk yelpazesiyle yarışabilecek güzellikte. 

Trakya topraklarını binyıllar boyunca bir gerdanlık gibi süslemiş olan kadim üzümlerin kokusunu ve tadını deneyimleyip, Hıdırellez ve Babafingo öykülerini dinleyerek başlayacağımız yolculuğumuz; bizi, Urum Eli’nin gözbebeği Edirne’deki Kakava coşkusunu seyirci olarak izlemek yerine, bir parçası olarak yaşayacağımız renkli bir haftasonuna götürecek.

kakava banner ojgeldiniz web 860

 
Hıdırellez geleneği üzerine...

Hıdırellez kültürü ile ilgili yazımızı okumak isterseniz tıklayınız... 

Gezi Programı

1. Gün   4 Mayıs Cuma

İstanbul - Vize - Edirne 

KeyifKurdu Gezi kulübü misafirleri ile İstanbul’da belirlenen noktalarda aracımız ile buluşarak, Trakya’ya doğru yola çıkıyoruz. Biraz tarih, biraz mitoloji, biraz da üzüm kültürü üzerine konuşarak, Kırklareli bölgesi bağlarında özel bir bağ evine varacağız. Leziz bir öğle yemeği ve tadım yaptıktan sonra, Roma ve Bizans döneminin önemli kentlerinden biri olan Vize ilçesini ziyaret edeceğiz.

 
mk img 4576 web lo 400
urlice bag asma filiz 0834 web lo 400
mk img 4577 web lo 400
 

Çağdaş kültür ve gastronomi akımı “sakin şehir” (citta slow) üyesi olan bu şirin ilçede Bizans döneminden kalan Küçük Ayasofya kilisesini (Gazi Süleyman Paşa Camisi), Vize Kalesi ve surlarını, antik tiyatroyu görüp; kentin eski dokusu içinde kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra, Edirne’ye doğru yola koyulacağız. Hıdırellez efsaneleri, Babafingo hikayeleri ve roman kültürü üzerine sohbet ederek Edirne’ye varıyoruz. Otelimize yerleşip, günün yorgunluğunu attıktan sonra, akşam yemeğini otelimizde alıyoruz.

2. Gün   5 Mayıs Cumartesi

Edirne edirne eski cami 1243 web lo 350

Sabah erkence bir kahvaltının ardından, mahşeri kalabalıklar Edirne’yi istila etmeden önce, kentin en önemli anıtlarını gezmeye başlıyoruz.

 Osmanlı’nın gözde payitathı Edirne’nin, en fotografik camisi Cami-i Atik ve Üç Şerefeli Cami’de, Ara Güler ustanın kulaklarını çınlatıp, eşsiz fotoğraf karelerinin peşine düşeceğiz. Eski şehirin ticaret merkezi olan Rüstem Paşa Kervansarayı,  Bedesten ve Ali Paşa Çarşısı’nı gezip, Edirnekâri, aynalı süpürgeler, kokulu meyve sabunları gibi geleneksel el sanatları ürünlerini keşfedeceğiz.

 

Öğle yemeği için, Edirnelilerin özellikle tercih ettiği, şehrin en köklü ciğerci ustalarından birisi ile tanışmaya ve ellerine sağlık dilemeye gideceğiz.

edirne ciger tava web lo 400

 

Ruhumuzu ve bedenimizi doyurduktan sonra, Avrupa’nın en büyük sinagoglarından birisi olan ve yakın zamanda çok iyi bir şekilde restore edilen Büyük Edirne Sinagogu’nu görmeye gideceğiz. Kaleiçi bölgesini gezerken eski Edirne’ye dair yaşam izlerini sürüp, sürpriz bir lezzet durağında kendimizi şımartacağız. Sarayiçi şenlik alanına gitmeden önceki son ziyaretimiz, müziğin iyileştirici gücü üzerine kurulmuş olan II. Beyazıt Şifahanesi.

edirne sinagogu web lo 400

Beyazıt Külliyesi’ni gezdikten sonra, Kırkpınar çayırı içerisinde kurulan Kakava Şenlikleri alanına gideceğiz. Kakava Ateşi’ni ve yüzlerce yıllık Roman geleneğini yerinde yaşayıp, aksak ritimlerin büyüsüne ayak uydurmaya çalışacağız... Cıvıl cıvıl kıyafetleri ile çingene kızlarının danslarına, atışmalarına katılacağız... Dev şenlik ateşini yakıp, unutulmaz fotoğraflarla şenliği ölümsüzleştireceğiz.Otelimize dönüp kısa bir mola verdikten sonra, bir Trakya meyhanesinde, Edirne ezgileri eşliğinde, kadehlerimizi gezinin ‘tadına, tuzuna ve bereketine’ kaldıracağız.

3. Gün    6 Mayıs Pazar

Edirne - İstanbul

Günün ilk ışıklarından önce kalkıp, binlerce yıllık geleneği takip ederek, baharın uyanışını karşılamak; Hızır ve İlyas’ın buluşmasına şahitlik etmek ve bir gece önceden hazırladığımız dileklerimizi Tunca Nehri’nin sularına emanet etmek için yola çıkıyoruz. Nehir kenarındaki geleneksel etkinliğe katıldıktan sonra, otelimize dönüp keyifli bir Pazar kahvaltısı yapıyoruz.

Valizlerimizi de alarak otelden ayrılıp, eski sarayın küllerinden görkemli imparatorluk mimarisine uzanan çizgide Osmanlı mimarisi üzerine konuşarak Selimiye Külliyesi’ni geziyoruz. Büyük Usta Sinan’ın ruhuna dua edip, Edirne’den ayrılıyoruz. 

Kurtuluş Savaşı ve Lozan Anlaşmasının sıradışı hikayelerinden birisi olan Karaağaç bölgesini ve Meriç deltasını görmeye gidiyoruz. Lozan anıtı ve tren istasyonunu gördükten sonra, Tarihi Meriç köprüsünde kısa bir molanın ardından İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz.  Pazar gecesi, unutulmaz anılar ve eşsiz fotoğraflar ile birlikte evlerimize ulaşıyoruz.

 
muradiye web lo 400
tunca nehir img 1963 web lo 400
selimiye dsc 0008 web lo 400
 

Genel Şartlar

Konaklama :

Bu gezide konaklamamız 2 gece Edirne Hilly Otelde olacaktır.    
Kıyık Cad. No: 254 Edirne |  +90 284 214 4559  http://www.hillyhotel.com  

Gezi Ücreti Ve Ödeme Şekli :     

2/3 kişilik odada kişi başı konaklama bedeli *

 990 TL

Tek kişilik odada konaklama farkı

 210 TL

   

 

 

Rezervasyon  :

Ön kayıt için info at keyifkurdu nokta com adresine e posta atılması gerekmektedir.

 

 

Ön Rezervasyon Formu

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler :

Edirne Hilly Otel’de 2 gece konaklama,
Özel araç ile ulaşım,
KeyifKurdu uzman rehberlik hizmeti,
2 öğle yemeği ve 2 akşam yemeği,
Trakya bağlarında özel tadım,
Sürpriz tadımlar ve ziyaretler
Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri,
Hıdırellez ve Kakava Şenlikleri kitapçığı,
Türsab zorunlu seyahat sigortası,

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :

Yemekler sırasında alınacak ekstra içecekler,
Programda belirtilmeyen yemekler,
Kişisel harcamalar…

* Belirtilen fiyat minimum 16 kişilik grup için öngörülmüştür.
Katılımcı sayısının 16 kişiye ulaşmaması durumunda gezinin iptal edilme hakkını saklı tutuyoruz.

 

# Geziye katılım için e-posta ile ön kayıt yapılmış  olması  gerekmektedir...

 

# Geziye son katılım tarihi 20 Nisan günüdür.

Tüm gezi organizasyonlarımız, Türsab üyesi 1312 nolu ABV Turizm LTD. işbirliği ile yapılmaktadır.
 

 

 

Bu kategoriden diğerleri (önceki-sonraki makaleler): « Beypazarı lezzetleri ve Kalecik Vinkara Bağları Gezisi
Yorum yapmak için oturum açın